Eksport do USA

Rynek amerykański jest wymarzonym odbiorcą docelowym dla każdej polskiej firmy myślącej o eksporcie swoich towarów na rynki zagraniczne.

Jest to nie tylko największy jednolity rynek na świecie, ale także największy na świecie importer. Te dwie cechy sprawiają, że potencjalne możliwości zbytu towarów są ogromne. USA jest połączone umową handlową NAFTA z Meksykiem i Kanadą, co daje doskonałe warunki do migracji eksportowanych polskich na powyższe rynki. Przy prowadzeniu handlu z USA musimy mieć w głowie dwa ważne hasła: cło i VAT. Zasady naliczania cła i podatku oraz przypadki zwolnień uwarunkowane są przepisami prawa wspólnotowego oraz polskiej ustawy o podatku VAT. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w dziale: Przedziały opłat celnych

Czym chata bogata

Struktura i nadzieje polskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych zmieniały się na przestrzeni lat. Historie o milionach zarobionych na polskich kurczakach i kiełbasie, wysyłanej do Ameryki, pozostają wciąż aktualne tym bardziej, że branża spożywcza pozostaje jednym z filarów naszego eksportu do USA. Prym wiodą, przede wszystkim, produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, przetwory, sery) i roślinnego (przetwory i soki warzywne i owocowe). Dużą popularnością cieszą się również gotowe produkty spożywcze, takiej jak wędliny i konserwy oraz czekolada. Oczywiście polskim znakiem firmowym pozostaje alkohol, a coraz większą popularność zdobywa nasza żywność ekologiczna.

Chemia za ocean

Kolejnym segmentem polskiej gospodarki, który daje szanse ekspansji na rynek amerykański jest branża chemiczna. Za oceanem furorę robią polskie nawozy sztuczne, jak również produkty kosmetyczne i perfumeryjne. Zbytem cieszą się wyroby z tworzyw sztucznych (głównie opakowania) i artykuły gospodarstwa domowego ale także materiały budowlane.

High-tech

Największy udział polskiego eksportu na rynku amerykańskim w ostatnich latach odnotowano w kategoriach związanych z zaawansowaną techniką. Dominuje tu sprzedaż sprzętu transportowego, w tym silników samolotowych i części do nich. Rynek zbytu otworzył się także dla komputerów, elektroniki oraz sprzętu elektrycznego i AGD.

Niezwykle różnorodny i chłonny rynek amerykański stwarza polskiemu przedsiębiorcy ogromną szansę na znalezienie zbytu na swoje towary. Postępująca integracja gospodarcza pomiędzy UE i Stanami Zjednoczonymi daje polskim firmom potencjał do odniesienia sukcesu.

USBOX – transport żywności ekologicznej, import oraz export