Jeśli zakupy IT, to tylko w Stanach

Otaczamy się laptopami, smartfonami, tabletami, czytnikami e-booków. Wyrosło już całe pokolenie, które nie pamięta świata bez elektronicznych gadżetów. Użyteczność komputerów i innych urządzeń elektronicznych ciągle wzrasta, co dzieje się dzięki rozwojowi zarówno samego sprzętu, jak i sieci Internet. Po drugie, sprzęt IT jest coraz tańszy, co stało się między innymi dzięki bardzo dużej konkurencji na rynku. Dzisiaj firm produkujących i sprzedających komputery jest mnóstwo, a my mamy naprawdę spory wybór sprzętu.

Albo tak nam się wydaje. Kiedy ostatnio znalazłem dla siebie idealnego laptopa, okazało się, że żaden sklep w Polsce nie sprzedaje wersji, która mnie interesuje. Mieli zarówno słabsze, jak i mocniejsze wersje, ale „mojej” – nie. Polska okazała się za małym rynkiem na sprzęt tej klasy i gdybym był ograniczony do zakupów w Polsce, musiałbym pójść na kompromis. Po dokładniejszym zbadaniu sprawy okazało się, że sytuacja ta powtarza się dość często i z wieloma modelami nie tylko komputerów, ale także innych sprzętów elektronicznych – po prostu nie każdy model trafia do Polski. Niestety.

Prawdziwy wybór sprzętu mają za to Amerykanie. Sklepy w USA, w tym sklepy internetowe, oferują praktycznie każdy wariant zarówno znanych w Europie sprzętów, jak i rzeczy, o których nigdy nie słyszeliśmy, a są równie lub nawet bardziej atrakcyjne, zarówno jeśli chodzi o parametry, jak i ceny.

Przyjrzymy się na przykład takiemu Best Buy. Firma, na której wzoruje się cały świat sprzedaży elektroniki ma jeden z najlepiej wyposażonych sklepów internetowych na całym świecie. Oferta składa się zresztą nie tylko z komputerów i tabletów, ale z szerokiej gamy produktów elektronicznych, takich jak telewizory (w tym także „smart tv”), sprzęt audio (głośniki, wieże), elektronikę samochodową (GPS), a nawet… meble, bo przecież trzeba gdzieś cały ten sprzęt postawić.

Best Buy był przez chwilę obecny w Wielkiej Brytanii i Turcji, ale rynki te okazały się zbyt nasycone, by zyski spełniły oczekiwania akcjonariuszy i po kilku latach wycofał się z Europy. W USA jednak pozostaje jednym z najpopularniejszych sklepów z elektroniką. Z promocjami sięgającymi kilkudziesięciu procent wartości produktów, wyborem szerszym niż gdziekolwiek w Polsce i wreszcie dostępnością produktów zgodnie z amerykańskim kalendarzem premier – Best Buy to rewelacyjny wybór, jeśli chodzi o robienie zakupów IT.

Drugim sklepem, do którego bez wątpienia warto zajrzeć szukając sprzętu IT jest Frys.com. Ten pełen promocji sklep z elektroniką użytkową to raj dla niezdecydowanych – bo czyż może być coś bardziej przekonującego, niż „Daily Deals”, czyli codziennie inne promocje, najlepsze danego dnia oferty, w których ceny potrafią spaść o kilkadziesiąt procent?

W tym doskonale zaopatrzonym sklepie można kupić zresztą nie tylko niemal każdy komputer dostępny w dystrybucji w USA, ale także części do komputerów, doskonale podzielone na kategorie i w naprawdę przystępnych cenach, co czyni z niego świetne miejsce zakupów dla profesjonalistów z branży IT.

Warto pamiętać, że kupując w Stanach możemy trafić na świetne produkty nieznanych w Europie marek. Trzeba zachować otwarty umysł i oprócz znajomych nazw wziąć w naszych zakupach pod uwagę także cenione w USA marki nie prowadzące sprzedaży w Europie. Jeśli tego nie zrobimy, mogą umknąć nam takie perełki, jak doskonałe telewizory od Westinghouse czy jedne z najładniej zaprojektowanych sprzętów audio firmy Harman Kardon.

Podsumowując – jeśli chcesz naprawdę dużego wyboru, dobrych okazji i profesjonalnej obsługi – powinieneś dać szansę tym sklepom. Robiąc zakupy pamiętaj jedynie, ze w USA występuje inny standard gniazdek i wtyczek, przygotuj się więc na zakup odpowiednich przejściówek lub zamiennych przewodów do swoich nowych urządzeń!