Zasady Eksportu i Importu Pomiędzy USA / Kanadą a Polską

Transport z USA – poznaj zasady

Przesyłki możemy wysłać:

  1. a)      drogą lotniczą–najczęściej stosowane ( gdyż szybciej, a koszt często jest nie wiele większy od transportu morskiego),
  2. b)   drogą morską– wykorzystywaną najczęściej do przesyłek wielkogabarytowych lub kontenerowych.

Transport lotniczy zabiera z reguły od 7-10dni roboczych ( z formalnościami celnymi), natomiast morski ok. 6 tygodni

Ad. a) Drogą lotniczą transportowane są przesyłki kopertowe (najczęściej dokumenty), paczki (przesyłki kurierskie) oraz ładunki paletowe.

W przypadku paczek ich waga oscyluje maksymalnie do 50-70kg. Nadając paczkę należy zwrócić uwagę na listę produktów wyłączonych z transportu lotniczego (sprawdź tutaj) oraz możliwość dodatkowego ubezpieczenia przesyłki.

Wysyłając paczkę z USA/ Kanady do Polski pamiętajmy, że u wielu sprzedawców, transport na terenie USA i Kanady może być wykonany za darmo. Wówczas opłacalną formą jest wysłanie paczki do naszego magazynu w Naschua i dołączenie jej do ładunku zbiorczego. Można też skorzystać z Poczty Amerykańskiej (usps.com) lub Kanadyjskiej (canadapost.ca), która jest najtańszą formą przesyłki. Przy większych paczkach (wagowo lub objętościowo) realizujemy również odbiór bezpośrednio od sprzedającego kurierem.

Natomiast wysyłając paczkę z Polski do USA/Kanady wysyłamy Państwu list przewozowy oraz umówimy odbiór przez kuriera. Wówczas przesyłka transportowana jest bezpośrednio od odbiorcy. Wszystkie przesyłki o wadze powyżej 70kg oraz paletowe i skrzyniowe wyceniane są indywidualnie. Dlatego niezbędnym jest podanie nam miejsca odbioru ( kod pocztowy), miejsca nadania ( kod pocztowy), wagi, wymiarów i wartości ( ubezpieczenie).

 

Ad. b) Z transportu morskiego korzystają klienci, których przesyłki ze względu na wymiary nie kwalifikują się do transportu lotniczego, dla których czas dostawy jest kwestią drugorzędną, jak również są zainteresowani obniżeniem kosztu transportu

 

 

Transport do Ameryki Północnej realizowany jest z portu w Gdańsku w Polsce lub portu Hamburg w Niemczech. Do USA i Kanady dostarczane są do portu wybranego z proponowanej listy. Należy zwrócić uwagę na wybór portu najbliższego miejsca docelowego ze względu na koszt transportu po terenie danego kraju. Podobnie jest w przypadku importu. Należy wybrać port najbliższy miejsca zakupu produktu.

USBOX świadczy pełną usługę w zakresie przygotowania dokumentów celnych zarówno w imporcie jak i eksporcie, oferujemy również podstawienie kontenera do załadunku w kraju jak i za granicą.

Z powodu znacznych wahań cen w transporcie morskim każde zapytanie wyceniane jest indywidualnie.