Na naszym blogu powstanie cykl artykułów „Czy wiesz, że?”, w których będziemy starali się przekazać ciekawe informacje z branży transportowej i logistycznej. W pierwszym artykule przedstawimy historię kontenerów morskich, które są wykorzystywane w transporcie na całym świecie. Kiedy powstały, dlaczego oraz jak zyskały popularność i zdominowały rynek transportowy?
Kontener transportowy to nic innego jak metalowa skrzynia o ujednoliconych wymiarach i budowie. Dlaczego ujednoliconych? Pomaga to usprawnić operacje przeładunkowe w porcie, skrócić czas transportu a także zmniejszyć jego koszty. Efekty zestandaryzowania metody kontenerowej pociągnęły za sobą ogromne zwiększenie jej popularności, choć trzeba przyznać, że na początku armatorzy sceptycznie podchodzili do pomysłu wprowadzenia takiej techniki.
Kto więc nie tylko stworzył ale również rozpowszechnił tę metodykę? Za prekursora współczesnego systemu kontenerowego uznawany jest Amerykanin Malcolm McLean. McLean stworzył własne przedsiębiorstwo o nazwie Sea-Land, które rozpoczęło karierę konteneryzacji. W 1956 roku zainwestował w przebudowę tankowca pod przewóz kontenerów. W marcu statek nazwany „Ideal X” wypłynął w pierwszy rejs z kontenerami 35 stopowymi. Dzięki tej idei koszt operacji przeładunku uległ spadkowi z prawie 6 dolarów do 16 centów za tonę. Koncepcja umieszczania małych ładunków drobnicowych (wcześniej wymagających kosztownego i czasochłonnego przeładunku) w dużej skrzyni metalowej szybko okazała się bardzo funkcjonalna. Stopniowo z upływem lat transport kontenerów zamienił się z relacji port-port również w relacje drzwi-drzwi. Dziś już nikogo nie dziwi podstawienie kontenera w dane miejsce, załadowanie, transport do portu, następnie transport morski do portu docelowego oraz dalej drogą lądową do miejsca przeznaczenia.
Technologia konteneryzacji w dalszym ciągu ma przed sobą możliwość rozwoju, a przewidywania na najbliższe 20 lat mówią o stałym wzroście zapotrzebowania na tę technologię. Nic więc nie wskazuje na to, by ten środek transportu zapoczątkowany przez McLeana miał zostać wyparty z rynku. Obecnie występujące podstawowe rodzaje kontenerów możesz sprawdzić również tutaj.