Sprzedaż wysyłkowa z UE do USA z firmą Amazon

Europejska firma prowadząca sprzedaż wysyłkową do USA za pośrednictwem Amazon’u, sklepu internetowego w USA, lub korzystająca z usług logistycznych na terenie Stanów Zjednoczonych jest zobowiązana do wypełniania pewnych obowiązków podatkowych w USA.

Europejska firma prowadząca sprzedaż wysyłkową do USA za pośrednictwem Amazon’u, sklepu internetowego w USA, lub korzystająca z usług logistycznych na terenie Stanów Zjednoczonych jest zobowiązana do wypełniania pewnych obowiązków podatkowych w USA. Amerykańskie prawo podatkowe narzuca takiej firmie między innymi pobieranie podatków od sprzedaży w USA i składanie zeznań podatkowych w Stanach Zjednoczonych.

 

Typowy sprzedawca spoza Stanów Zjednoczonych, prowadzący sprzedaż internetową, za pośrednictwem Amazon.com, musi dostarczyć swój produkt do magazynu Amazon na terenie USA, skąd zakupiony produkt będzie przesłany do amerykańskiego klienta końcowego.

 

 

Jak wygląda typowy scenariusz prowadzenia sprzedaży internetowej przez amerykański Amazon

 

Sprzedawca, który otworzył amerykańskie konto Amazon, przeszedł wszystkie procedury narzucane przez Amazon, na przykład uzyskał zatwierdzenie sprzedaży w specyficznej kategorii produktu, dostosował oferowany produkt do wymogów prawa amerykańskiego musi rozwiązać kwestie logistyczne.

 

Tutaj istnieją dwie opcje:

 

1) Sprzedawca używa serwisu Amazon FBA i dostarcza swój produkt do magazynu na terenie USA wskazanego przez firmę Amazon.

2) Sprzedawca angażuje inną firmę oferującą obsługę logistyczną na terenie Stanów Zjednoczonych.

 

W momencie, gdy amerykański konsument zakupi produkt przez platformę Amazon.com, produkt wysyłany jest do niego z magazynu Amazon FBA lub z magazynu obsługiwanego przez inną firmę logistyczną w USA. Sprzedaż internetowa w takim kanale sprzedaży oznacza, iż któryś z podmiotów uczestniczących w takiej sprzedaży wysyłkowej jest zobowiązany do zajęcia się amerykańskimi kwestiami podatkowymi, czyli pobieraniem podatków od sprzedaży tzw. „sales tax” czyli „amerykański VAT”.

 

Sprzedający na Amazon, którzy korzystają z obsługi logistycznej Amazon FBA, mogą mieć obowiązek pobierania podatków stanowych we wszystkich stanach w których przechowywane są ich produkty gotowe do sprzedaży na Amazon. W dniu 1 Maja 2017, firma Amazon posiadła centra logistyczne/ magazynowe na terenie 25 amerykańskich stanów, stąd każdy sprzedający kanałem Amazon FBA może potencjalnie być odpowiedzialny za pobieranie i odprowadzanie podatków od sprzedaży we wszystkich 25 amerykańskich stanach.

 

Jak rozliczać sprzedaż internetową w USA

 

Firma Amazon oferuje pomoc sprzedającym przy naliczaniu podatków od sprzedaży. Za tego rodzaju serwis podatkowy, pobiera ona opłatę w wysokości około 3% od zebranej sumy podatkowej. Sprzedający na Amazon który chce korzystać z serwisu podatkowego musi:

1) posiadać amerykański numer podatkowy, a także

2) certyfikat podatkowy upoważniający sprzedawcę do naliczania i odprowadzania podatków od sprzedaży w wybranym stanie.

 

W których stanach sprzedawca na Amazon spoza USA powinien pobierać podatki stanowe?

 

Niestety każdy sprzedający musi zatrudnić amerykańskiego księgowego, przeprowadzić z nim własną analizę i sam podjąć decyzje w których stanach Amazon powinien za niego pobierać podatki stanowe. Sprzedawca na Amazon posiada obowiązek przekazania pobranych podatków od sprzedaży do wybranego stanowego urzędu podatkowego zgodnie ze stanowymi przepisami podatkowymi.

 

Autor: Jacek Cieszyński