Transport lotniczy czy morski? Czyli jaki wybrać środek przewozu.

W obecnej chwili rozwoju świata mamy do wyboru różne środki transportu. Droga lądowa oferuje nam głównie transport samochodowy oraz kolejowy (istnieje również żegluga śródlądowa, ale ona stanowi tylko 1% udziału w całkowitych przewozach ładunków). Natomiast, jeśli chcemy przekroczyć  morze bądź ocean, z pomocą przychodzi nam statek lub samolot. Ale jak wybrać najlepszą formę przewozu swoich dóbr? Każda z tych alternatyw ma swoje plusy, ale również minusy. 

Transport lotniczy

Każdy z nas, kto leciał kiedyś samolotem, wie jakie korzyści niesie ze sobą taka podróż – szybkość dotarcia do celu to niewątpliwie największy atut samolotów. W kilka godzin jesteśmy w stanie pokonać tysiące kilometrów i zamienić jeden kontynent na drugi. Jest to niewątpliwie najnowocześniejszy oraz najbardziej dynamicznie rozwijający się środek przewozu (w 2016 roku przewieziono o 10 % więcej ładunków w stosunku do roku poprzedniego). Jednak to, co sprawia, że taki transport nie zdominował przewozów międzykontynentalnych na dobre, to jego wysoki koszt.
Kiedy więc warto z niego skorzystać? Na pewno przy wysyłce towarów drogich oraz z krótkim terminem ważności. Transport drogą powietrzną wypada korzystniej cenowo tylko dla przesyłek małych, a ma to związek z minimami (1cbm/1 tona) w transporcie morskim i nawet, jeśli będziemy chcieli wysłać mniejszą przesyłkę, to będzie ona liczona według powyższych wymiarów/wagi.

Więc kiedy transport morski?

Wiemy już, że przy dużych objętościowo i ciężkich ładunkach transport morski jest bardzo opłacalny. Co ponadto? Morskim możemy przewieźć towar prawie każdego rodzaju, wielkości, czy też wymagający warunków chłodniczych. Lotniczy w takich przypadkach jest zdecydowanie bardziej restrykcyjny. Im więcej towaru chcemy wysłać, tym cena za kilogram maleje. Związane jest to z opłatami portowymi i dokumentacyjnymi często liczonymi od listu przewozowego a nie tylko od ilości.

Podsumowując, jeśli mamy małą przesyłkę, bądź zależy nam na czasie, to wybieramy transport lotniczy. Jeśli nasz transport ma więcej niż 1m3 objętości lub 1 tonę wagi, to obranie transportu morskiego może okazać się korzystniejsze, w szczególności gdy odbiorca jest zlokalizowany blisko portu morskiego