Certyfikat CE – czy jest możliwość certyfikacji bez udziału producenta?

Temat certyfikatu CE poruszaliśmy już wcześniej, więcej można przeczytać tutaj (Certyfikat CE), natomiast dziś na blogu zostanie omówiony temat możliwości sprowadzenia urządzenia do naszego kraju, w przypadku gdy sprzedający nie jest w stanie dołączyć do niego certyfikatu CE. Czy w takim przypadku jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z importu? Niekoniecznie.

Mimo, iż certyfikat CE nie dotyczy wszystkich produktów, nie jesteśmy w stanie ominąć przepisów m.in. dla maszyn, sprzętu elektrycznego , RTV, AGD, telefonów komórkowych czy zabawek. Ale co zrobić gdy producent/sprzedawca nie chce lub nie może pomóc nam nadać oznakowania CE? Jest możliwość wydania deklaracji zgodności przez instytucje w naszym kraju. Aby przy ściąganiu danego przyrządu się nie rozczarować w trakcie odprawy celnej, gdy przypisanie do dokumentów lub weryfikacja wymagań będzie kosztowna czy też niemożliwa, zawsze warto sprawdzić to wcześniej – jeszcze przed transportem.

 

Co będzie potrzebne? Większość urządzeń różni się od siebie ale jest jedna zasada, która zawsze się powtarza – podać jak najwięcej informacji. Mogą to być:

  1.        Link do produktu
  2.        Zdjęcia urządzenia z każdej strony (w tym np. tabliczki znamionowej jeśli jest dostępna)
  3.        Karta charakterystyki produktu
  4.        Instrukcja użytkowania, obsługi

Mając wspomniane wyżej dane o produkcie będzie możliwość sprawdzenia sposobności rozwiania wątpliwości oraz przedstawienia ewentualnych usług niezbędnych do spełnienia wymagań.